اصول ویرایش و نگارش پایان نامه

نگارش پایان نامه

هدف از تهیه این مقاله آشنایی هرچه بیشتر شما عزیزان با موضوع نکات مهم در رابطه با پایان نامه ارشد است.

امیدواریم اطلاعات مفیدی را از آن کسب کنید و ممنون که مارا همراهی می‌کنید.🙌

 

نگارش پایان نامه: نوشتن یک پایان نامه به صورت اصولی که دانشجو در زمانه دانشجویی خویش از آن باید دفاع کند، و طی تحقیقاتی که انجام داده است میتواند به جمع بندی اصولی برسد.

به‌صورت کلی پایان‌نامه‌ها در تولید علم و افزایش بار علمی دانشگاه‌ها نقش مهم و حیاتی را ایفا می‌کنند به این شکل که بسیاری از تحقیقات دانشگاهی و علمی کشورها بر مبنای پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا انجام می‌شود و شمار زیادی از مقالات علمی مهم،

از طریق همین پایان‌نامه‌ها به دست میایند.

اگر بخواهیم حدود طرح کلی تدوین یک پایان‌نامه را برایتان بگوییم، معمولاً با فهرستی به شرح زیر روبه‌رو می‌شویم. بیشتر دانشگاه‌ها فرمت و شمائلی به ترتیب زیر برای تدوین پایان‌نامه‌های دانشجویی در نظر می‌گیرند.

برای نگارش پایان نامه دقت کنید که:

 • صفحه شروع با «به نام خدا»
 • عنوان
 • تصویب‌نامه هیئت داوران
 • اهدای پایان‌نامه به شخص یا اشخاصی
 • پیشگفتار
 • تقدیرات و تشکر
 • چکیده به زبان فارسی
 • فهرست مطالب
 • فهرست جداول
 • فهرست شکل‌ها
 • فهرست علائم و اختصارهای به‌کاررفته در متن
 • بدنه متن اصلی
 • منابع
 • واژه‌نامه
 • پیوست‌ها
 • چکیده به انگلیسی
 • عنوان پایان‌نامه به انگلیسی

 

 

نحوه اعمال تغییرات در پایان نامه

ویرایش متن:

ویرایش متن فرایند اصلاح و آماده‌کردن آثار نوشته شده را گویند که به‌منظور آسان‌سازی انتقال اطلاعات از نویسنده به خواننده صوت می‌گیرد.

مزایای ویرایش پایان‌نامه:

همان گونه که میدانید، هر متنی برای نزدیک شدن به استانداردهای نگارشی، نیاز به ویراستاری دارد. ویرایش کردن پایان‌نامه ارشد

یا هر مقطع دیگری هم جزئی از واجبات است. این عمل باعث می‌شود تا جزئیات داخل متن به‌دقت بررسی شود و اجازه ورود اشتباهات و ایرادات مفهومی و نگارشی به پایان‌نامه پیدا داده نشود.

پایان‌نامه شما توسط اساتید مختلف و هیئت داوران بازبینی می‌شود و درصورتی‌که دارای اشتباهات زیادی در متن پایان‌نامه باشد،

باید بارهاوبارها پایان‌نامه خود پس از اصلاح و ویرایش برای بازبینی مجدد به اساتید ارائه کنید. به همین علت زمان بسیار زیادی را از دست خواهید داد و از همه مهم‌تر وجهه علمی شما نیز نزد اساتید و داوران خدشه‌دار می‌شود.

دستورالعمل چیدمان جزئیات و مطالب پایان‌نامه در هر دانشگاهی تفاوت‌هایی دارد و قبل از ویرایش حتماً باید به سایت دانشگاه مراجعه کرده و آن را مطالعه نمود. خوانایی و روان بودن متن پایان‌نامه به همراه مطالب صحیح و دقیق و دارای ظاهری تمیز و منظم می‌تواند تأثیر بسزایی در نمره پایان‌نامه شما داشته باشد.

خواندن 👈:  موضوع یا عنوان مقاله

انواع ویرایش متن:

ویرایش متون را باتوجه‌به حوزه محتوایی، عرصه کاربردی، نوع، حجم و مخاطبان اثر تقسیم‌بندی می‌کنند.

 1. ویرایش تخصصی (علمی):

مهم‌ترین و اولین قدم در ویرایش آثار علمی مانند پایان‌نامه، ویرایش تخصصی با علمی است. در ویرایش‌های تخصصی، فقط و فقط به جنبه‌های علمی درون پایان‌نامه پرداخته می‌شود و از صحیح بودن اطلاعات و محتواهای ارائه‌شده اطمینان حاصل کرد.

همچنین شیوه بیان آن‌ها در دستورالعمل‌های علمی مشخص می‌شوند. معمولاً خود نویسنده توانایی ویرایش اثر خود را از لحاظ علمی را ندارد.

و ملزم به کمک‌گرفتن از ویراستار علمی است. ویراستار علمی باید تحصیلات و دانش مرتبط با موضوع پایان‌نامه داشته باشد و سطح علمی او باید از نویسنده بالا‌تر باشد.

 1. ویرایش زبانی (ادبی)

ویرایش زبانی یکی از مهم‌ترین مواردی است که کیفیت پایان‌نامه را ارتقا می‌بخشد که آن را ویرایش ساختاری یا ادبی می‌نامند. در ویرایش ادبی متن مورد بازبینی و اصلاح ساختار در جملات می‌شود و سعی می‌شود تا با انتخاب واژگان متناسب موضوع، حذف عبارت‌های زائد و کلمات، حذف اصطلاحات عامیانه و غیرعلمی، اصلاح انحراف‌ها از زبان علمی، بهینه‌کردن طول جمله‌ها و حذف هر ابهام، یک متن خوانا و روان پدید آید.

در ویرایش زبانی پایان‌نامه موارد ذیل مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 •  رفع خطاهای دستوری و ساختاری و جمله‌بندی
 •  اصلاح انحراف از زبان معیار و یک‌دست کردن زبان نوشته
 •  ابهام‌زدایی از عبارات نارسا و مبهم
 •    انتخاب کلمات مترادف مناسب برای واژگان غیرفارسی
 1. ویرایش محتوایی

در ویرایش محتوایی ساختار و مفهوم متن توجه می‌شود. در ویرایش محتوایی، ویراستار سعی می‌کند تا با جابه‌جایی، گسترش یا حذف یک سری از مطالب باعث جلوگیری از هرگونه برداشت‌های اشتباه و مفهومی می‌شود. ویراستار باید با بازنگری در شیوه چیدمان جملات و کلمات، توضیح مطالب نامفهوم، حذف جزئیات و مطالب غیرمستند و تولید نظم و ترتیب در مطالب، به آسان‌سازی انتقال پیغام نویسنده به خواننده کمک کند. در بیشتر مواقع ویرایش پایان‌نامه‌ها، ویرایش تخصصی و محتوایی در یک‌زمان باهم انجام می‌شوند.

 

شما میتوانید برای انجام پایان نامه ارشد خود وارد برگه شده و درخواست دهید.

 1. ویرایش فنی (صوری)

پس از ویراستاری علمی، در ویرایش پایان‌نامه، ویراستاری فنی اهمیت بسزایی دارد. ویرایش فنی نیز مانند ویرایش علمی، به زمان و تمرکز بسیار زیادی احتیاج دارد. در ویرایش فنی، ویژگی‌های ظاهری همانند آراستگی و یکدستی ظاهر متن موردتوجه قرار می‌گیرد و ویراستار فنی باید به یکدست کردن خطوط، اصلاح غلط‌های املایی، بررسی مرتبط بودن جملات، تصحیح علائم نگارشی، رعایت کردن قاعده‌های عدد‌نویسی، ثبت علائم، شرح پاورقی‌ها، بررسی کردن فهرست مطالب، مرتب و یکدست کردن ارجاعات، تصحیح جدول‌ها و تصاویر بپردازد.

 1. بازخوانی

با اینکه در انواع ویرایش‌های یک متن که در بالا گفته شد، چندین بار متن مورد بررسی قرار می‌گیرد بازهم امکان اینکه در متن موارد کوچکی به‌اشتباه از دید پنهان مانده باشد وجود دارد. به‌منظور رفع اشکالات کوچک و جزئی که دلایل مختلفی همچون حرکات سریع چشم و خستگی فکری از دید مخفی مانده‌اند، مستلزم این هستید که پایان‌نامه خود ا بار دیگر نیز بازخوانی کنید.

خواندن 👈:  نکات مهم در نوشتن پایان نامه

توصیه می‌شود بازخوانی متن توسط شخص دیگری انجام شود، اما اگر خودتان شخصاً به بازخوانی متن خود اقدام کردید، باید چندین روز از متن یا پایان‌نامه خود دور شوید و سپس آن را با صدای بلند بازخوانی کنید. بازخوانی با صدای بلند باعث می‌شود اگر چشمان شما خطایی را نبینند، گوش‌هایتان حتماً آن را می‌شنوند.

 

ویرایش پایان‌نامه:

ویرایش پایان نامه

ویرایش کردن پایان‌نامه دکتری یا ارشد و کارشناسی به طور معمول در دو مرحله انجام می‌پذیرد. بخش اول کار در ارتباط با اتمام نگارش از طرف دانشجوست و بخش دوم هم به بعد از جلسه دفاع موکول می‌شود.

یعنی موقعی که دانشجو توانست با موفقیت از پایان‌نامه خودش در برابر اساتید و هیئت داوران دفاع کند، احتمال اینکه نیاز به ایجاد اصلاحاتی در پایان‌نامه باشد وجود دارد. به طور مثال برخی از اساتید از دانشجو می‌خواهند که بعضی از بخش‌های کار را تصحیح کنند و یا از لحاظ ویرایشی و نگارشی مشکلاتی را مشخص می‌کنند.

همان‌طور که در اول مطالب گفته شد به یاد داشته باشید که هر دانشگاه دارای دستورالعمل ها و مقررات خاص خود در امر نگارش پایان‌نامه‌ها می‌باشد؛ بنابراین اگر قصد دارید که نمره خوبی را از اساتید کسب کنید و دستورالعمل‌های دانشگاه محل تحصیلتان را نیز رعایت کنید باید حتماً از طریق سرزدن به سایت دانشگاه موردنظر، از دستورالعمل‌ها و مقررات ویرایشی و نگارشی پایان‌نامه خودآگاهی کسب کنید.

این که در کدام یک از دانشگاه‌ها یا در کدام مقطع تحصیلی درس می‌خوانید و قصد ارائه پایان‌نامه خود را دارید تفاوتی ایجاد نمی‌کند، به‌هرحال، موردی که حائز اهمیت است این است که با ویرایش، پروژه و پایان‌نامه خود را به حدی از استانداردهای موجود در دستورالعمل‌ها برسانید.

خواندن 👈:  جامعه پژوهش در انجام پایان نامه

ویرایش کردن پایان‌نامه در دانشگاه آزاد و یا هر دانشگاه دیگری امری ضروری است. شما پس از به پایان رساندن پروژه ویرایش پایان‌نامه، متن خود را در دنیای آکادمیک و علمی ثبت می‌کنید. این اثر تا سال‌های زیادی از شما بجا می‌ماند و درصورتی‌که ایراد و مشلی نداشته باشد به‌عنوان ردپایی از شما در دنیای آموزش به جا خواهد ماند.

سخن آخر:

برای ویرایش کردن پایان‌نامه خود بهتر است از ویراستاران حرفه‌ای که تجربه زیادی در نگارش و ویرایش متن‌های پایان‌نامه دارند استفاده کنید تا کمکی باشند برای شما در کسب نمره‌ای بهتر از اساتید و از همه مهم‌تر اینکه اجازه ندهند که به علت وجود غلط‌های رنگارنگ و بسیار زیاد فنی یا محتوایی،

ردپای شما در دنیای علم بی‌اعتبار و پراز مشکل ثبت شود. ممکن است محتوای پایان‌نامه شما بسیار مناسب،

دقیق و ارزشمند باشد اما وجود داشتن حتی یک غلط املایی بسیار ساده هم می‌تواند آن را کاملاً بی‌اعتبار کند و ارزش کار شما را از بین ببرد.

پس حتماً به ویرایش پایان‌نامه خود بسیار دقت کنید تا زحمات تخصصی و علمی‌تان زیادی که کشیدید از بین نرود. اگر خودتان نیز در زمینه نگارش متن سررشته ندارید، توصیه می‌شود که این کار را به مجموعه‌ها و اشخاص حرفه‌ای که در این زمینه تخصص دارند بسپارید.

با انتخاب یک پرسش پژوهشی دقیق و بی‌نقص می‌توانید جلوی ناامیدی را بگیرید و در وقت خود صرفه‌جویی کنید. مهم‌ترین کار به هنگام نوشتن پایان‌نامه طرح پرسش دقیق است که باید تلاش زیادی را برای رسیدن به آن صرف کنید.

حتماً با اشخاصی که قبلاً تز کارشناسی ارشد خود را تمام کرده‌اند و مدرک کارشناسی ارشدشان را گرفته‌اند مشورت کنید زیرا نوشتن پایان‌نامه کاری بسیار طولانی و خسته‌کننده است و در صورت مشاوره گرفتن و داشتن پشتیبانی این اشخاص بسیار به نفعتان خواهد بود.

 

از این که وقت گران‌بهای خود را در اختیار ما قرار دادید سپاسگزاریم

مرسی از حس انتخاب شما 😊

نگارش پایان نامه را به همراه دانشجو بسپارید، تیم ما میتواند برای نوشتن پایان نامه شما به شما کمک کند و استرس های شما را کاهش دهد،قطعا با همراه دانشجو موفق تر خواهید بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *