نحوه نوشتن پروپوزال برای دانشجویان کارشناسی ارشد

,
نحوه نوشتن پروپوزال برای دانشجویان کارشناسی ارشد

نقشه راه کامل برای نوشتن پروپوزال

در سایت همراه دانشجو، یکی از معتبرترین موسسه‌ پایان‌نامه نویسی، نحوه نوشتن پروپوزال را بررسی خواهیم‌کرد.

با مشاورت هیئت‌علمی در ارتباط با رشته تحصیلی مدنظر یکی از شروط الزامی جهت اخذ مدارک تحصیلی به‌وسیله دانشجویان که پله آخر مقطع کارشناسی ارشد است نوشتن پایان‌نامه می‌باشد.

تعدادی از پایان‌نامه‌ها براثر ارزش بالای بار علمی توسط سایر دانش‌پژوهان به‌عنوان منبع و رفرنس تلقی می‌شوند. عمدتاً این پایان‌نامه‌ها به‌صورت کتاب هم منتشر می‌شوند. محتوای پایان‌نامه تخصصی بوده و حاصل چندین سال و چندین ما زحمت یک دانشجو می‌باشد و نشان‌دهنده بار علمی و سیطره وی بر مطلب مذکور می‌باشد.

اغلب موضوعات جدید برای پایان‌نامه‌ها انتخاب می‌شود زیرا هیچ دانشجویی نباید از مطالب گذشته برای نوشتن پایان‌نامه خود استفاده کند.

نوشتن رساله دکترا از حساسیت بالایی برخوردار است و نیاز به طرح موضوعات تازه‌تری دارد.در واقع، نوشتن پروپوزال تمرینی برای نوشتن رساله دکترا می‌باشد و درعین‌حال حساسیت کمتری دارد.

جهت مشخص‌کردن اعتبار مالی مدنظر و تعیین هدف پژوهش بایستی مهم‌ترین رکن یعنی طرح اولیه را مشخص کرد.

در مقطع کارشناسی ارشد نوشتن پروپوزال پایان‌نامه یکی از پراسترس‌ترین دغدغه‌های دانشجویان است. پروپوزال طرح اولیه یک تحقیق می‌باشد.

طرح اولیه یا پروپوزال

پایان‌نامه

پاک‌نویس اولیه توجیهی از یک طرح مهم که روند دستیابی به هدف را مشخص می‌کند و نقشه و قالب کلی پژوهش را نشان می‌دهد پروپوزال نام دارد.

برای ارائه پایان‌نامه ابتدا دانشجو یک پروپوزال حاوی مقصود و هدف تحقیق خود را در اختیار هیئت‌علمی قرار داده و سپس در صورت تأیید جزئیات و سؤالات مطروحه دانشجو توسط هیئت‌علمی، پایان‌نامه مذکور بنام وی ثبت می‌گردد تا دانشجو به‌صورت اختصاصی به طرح پژوهش و پایان‌نامه خود بپردازد.

معنای پروپوزال

طرح اولیه یا پیشنهاد معنای واژه انگلیسی Proposal می‌باشد که ریشه این کلمه Propose یا پیشنهاد دادن می‌باشد.

نقشه راه و پروپوزال نویسی که در فرهنگستان فارسی پیشنهاد پروژه تعیین گردیده بخش مهمی در فرایند پژوهش می‌باشد و از هر سو با دقت به تحقیق پرداخته می‌شود و راه محقق در رسیدن به آن کوتاه‌تر می‌شود.

بخش‌های اساسی نوشتن پروپوزال پایان‌نامه کارشناسی ارشد

نحوه نوشتن پروپوزال

ارائه پراهمیت‌ترین و بخش‌های مختلف پروپوزال در ادامه این نوشته در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد:

موضوع پروپوزال

با کمال تمرکز و توجه و به‌صورت محدود در این دوره تعیین موضوع پروپوزال پایان‌نامه کارشناسی ارشد در حیطه رشته تحصیلی و تخصصی را انجام خواهیم داد.

برای تحقیق و پژوهش با علاقه و اشتیاق در خصوص نوشتن پروپوزال پایان‌نامه کارشناسی ارشد کلیه دانش‌پژوهان برای جلوگیری از خستگی و لذت بردن در مسیر تحقیق و پژوهش پروپوزال بایستی ساعات مدیدی را بر روی موضوعات منتخب صرف کرده و با مدنظر قراردادن کلیه دروس و تمرکز دقیق بر مباحث فوق ضمن پاسخ به پرسش‌های مطروحه در حیطه تحقیق مذکور، با اندیشه و تعامل بیشتر دغدغه‌های ذهنی خود را برطرف کنند.

برای گرفتن نتایج مؤثرتر نشان‌دادن علاقه در تحریک انگیزه پژوهشگر در خصوص تحقیقات کامل و جذاب و هدفمند بسیار موردتوجه خواهد بود.

برای کاربردی‌تر شدن و جلوه بهتر پایان‌نامه بایستی در مسیر تحقیق و پژوهش از مشورت اساتید دانشگاه بهره جست تا چهره کار صرفاً رفع تکلیف و ساده نباشد. افزون بر آن در مجموع بایستی در مسیر انجام پژوهش، کارها کاربردی و با دقت بالا و بسیار جذاب انجام گردند و برای پاسخ به مسائل و دردسرهای موجود پراهمیت جامعه در نظر گرفته شوند. قوانین، منابع، تجهیزات، بودجه و سایر امکانات موردنیاز توسط اساتید مجرب تعیین و به آگاهی شما می‌رسد تا با دقت کافی و توجه نسبت به توانایی و استعداد خود در خصوص انجام صحیح آن‌ها اقدام نمایید. به کمک جستجو سامانه گنج و رجوع به وب‌سایت ایرانداک می‌توان از تکراری بودن موضوع پروپوزال خود جلوگیری نمایید.

خواندن 👈:  پروپوزال چیست؟ ساختار پروپوزال

عنوان پروپوزال

برای موفقیت و گرفتن نتیجه قوی بایستی عنوان متناسب برای پروپوزال مقاله کارشناسی ارشد تعیین کرد تا ضمن اخذ مخاطب برای مطالعه باقی قسمت‌های آن، کلیدی‌ترین عامل جذابیت آن را نیز تعیین کرد. پیچیدگی و کوتاه بودن و طولانی بودن عنوان نکته بسیار منفی در پروپوزال می‌باشد و بایستی در تعیین عنوان از جذاب‌ترین و رساترین و کامل‌ترین کلمات بهره جست.

برای ورود محتوای پژوهش به ذهن و مفهوم کلی و نهایی آن بایستی عنوان با موضوع پروپوزال مطابقت کامل داشته باشد.

ضروری‌ترین بخش در تعیین نگارش عنوان صحیح عدم بهره‌گیری از علائم اختصاری و کلمات مبهم و گنگ بوده که در دو زبان فارسی و انگلیسی معمولاً بکار گیری می‌شوند.

عدم به‌کارگیری طرح سؤال در عنوان و مشخص نمودن مکان و زمان انجام‌دادن پژوهش و اجتناب از به‌کارگیری کلمات منفی و پیش‌داوری در عنوان به محبوبیت آن می‌افزاید.

تعابیر علمی

مقاله کارشناسی ارشد

در خصوص درک عمیق‌تر خواننده از مطالب مطروحه بایستی در هر مطلب علمی و فنی باتوجه‌به وجود تعابیر و واژگان تخصصی فراوان و ناآشنا بودن آن‌ها نگارنده جزئیات این اصطلاحات را به‌صورت کامل ذکر نماید درعین‌حال از رفرنس‌های معتبر بهره ببرد.

پیش گفتار در نحوه نوشتن پروپوزال

با ارائه حیطه پژوهشی خود نگارش پیش گفتار پروپوزال را درباره ایده کلی آن آغاز نمایید.

جهت جلب‌توجه مخاطب برای ورود به مبحث اصلی بایستی با هدایت ذهن وی به سمت مسیر پژوهش و توضیح در خصوص اهمیت موضوع پژوهشی و استدلال‌ها مطروحه شما می‌توان درباره این ضرورت کنکاشت بیشتری کرد.

ارائه الگوی

طرح سؤال در پروپوزال یا پرداختن به مساله پراهمیت و تازه توسط محقق. چگونگی حل مساله توسط شخص محقق و قصد وی از طرح موضوع و پرسش پروپوزال چیست ضمن پرداختن به آن و آنالیز راه‌حل‌های متفاوت در آن حیطه جهت سنجش سود و منفعت آن.

قانع‌سازی اساتید به‌وسیله دقت و صراحت و قابل‌فهم بودن موضوع پروپوزال و توضیح آن برای تأیید اینکه این تحقیق قابلیت بررسی به روش‌های علمی و عملی دارد.

شیوه بیان مسئله در نگارش مقاله

موارد مهم در بیان مسئله:

 • باتوجه‌به وجود مشکل و مسائل در جامعه می‌بایست شواهد را به‌صورت مستند طرح کرد.
 • ارائه ابهامات و توضیح کامل و واضح و شفاف مسئله
 • جامعه و توضیح تأثیرات مسئله بر آن
 • اقتضا انجام تحقیقات و تشریح کامل اهمیت موضوع
 • توضیح اثربخشی مثبت پژوهش و تحقیق در حل مسئله و فایده‌های آن
 • ابعاد تحقیق و تعیین محدوده زمانی و مکان آن
 • نقل اسامی گروه‌ها و سازمانی‌های ذی‌نفع پس از نتایج تحقیق
 • علل تمایز پژوهش‌های انجام شده در داخل و خارج از کشور باتوجه‌به ارائه پژوهش‌های مرتبط با آن
 • شرح مسئله و تمرکز برچینش منطقی و پیوستگی مطالب آن
 • انتخاب هدف تحقیق محقق و متغیرهای مدنظر وی (متغیرهای کم و کیفی)

تحلیل اطلاعات و گردآوری ابزار و منابع

برای جمع اوری اطلاعات در صورت کافی نبودن ابزار می‌توان از روش‌های مصاحبه، پرسش‌نامه، آزمایش و مشاهده و … بهره گرفت و از جمله ملزومات کار پژوهش می‌توان به کتابخانه و اسناد علمی و تاریخی معتبر اشاره نمود همچنین نوشتن پروپوزال پایان‌نامه کارشناسی ارشد مستلزم اطلاعات جامع و رفرنس‌ها و ابزارهای موردنیاز می‌باشد.

خواندن 👈:  پایان نامه کارشناسی ارشد

با رعایت برخی نکات ضروری در انتخاب ابزار و منابع ضمن توصیف ابزار مورداستفاده در پژوهش برای دانشجویان نکاتی که در ادامه ذکر می‌گردد الزامی می‌باشد به‌عنوان‌مثال همخوانی کامل نوع و روش تحقیق با ابزار و منابع مورداستفاده در تحقیق می‌بایست مرتبط بوده و مناسب‌ترین ابزار انتخاب گردد، همچنین بایستی با اشاره به آزمون‌های آماری و نوع نرم‌افزارهای موردنیاز توضیح داده شود که مراحل جمع‌آوری اطلاعات و روش تحلیل داده در تحقیق چگونه انجام‌گرفته است.

شیوه کاهش هزینه‌های نوشتن پروپوزال پایان‌نامه

پایان‌نامه کارشناسی ارشد

فرم سفارش پروپوزال

 • حداکثر اندازه فایل ۵۰MB

سابقه پژوهش

برای همسویی تحقیقات با هدف پژوهشگر، وی بایستی هوشمندانه پیش از آغاز پژوهش با بررسی مقالات دیگران در این زمینه کاملاً به‌دقت برای جلوگیری از انجام کار تکراری مطالعه کند و از نتایج، زاویه دید و روش‌های تحقیق و نقاط قوت و ضعیف ایشان مطلع گردد زیرا وجود یک مسئله یا معضل تازه در جامعه و سعی برای حل آن انگیزه پژوهشگر را برای شروع یک پروژه ارزشمند را تقویت می‌کند.

با دقت به نکات مقالات بررسی شده زیر پژوهشگر می باید توجه کند:

 • ارتباط مقالات با موضوع تحقیق او.
 • قدمت کمتر از پنج سال و تنظیم تاریخ انتشار مقالات از قدیم به جدید.
 • ابتدا تحقیقات داخلی و سپس تحقیقات خارجی بر پایه محل انجام تحقیق تفکیک بندی شوند.
 • قدمت اعتبار ارزشمند و رتبه علمی زیاد
 • استناد به آدرس کامل کتاب‌شناختی در بخش منابع و ذکر آن
اغراض پژوهش

تأثیرگذارترین نکته بر شیوه ارائه مسئله و پرسش در انواع تحقیق اهداف اختصاصی و مختلف می‌باشند. درعین‌حال اهداف هر تحقیق به‌صورت کلی شامل دودسته کلی و جزئی می‌باشند.

برای توضیح و نوشتن اهداف پروپوزال پایان‌نامه کارشناسی ارشد در این بخش در چند خط می‌بایست هدف اصلی یا کلی که موضوع پژوهش سرمنشأ آن است به طور مستقیم بیان کرد و بیانگر نتیجه پایانی پژوهش بوده و با عنوان پژوهش مطابقت داشته باشد. ضمن اینکه از مسائل اصلی پژوهش مشتق‌گیری شود و اهداف جزئی و فرعی زیرمجموعه اهداف کلی می‌باشند.

وضوح اهداف و شفافیت آن‌ها در ارائه اهداف کلی و جزئی می‌بایست موردتوجه قرار بگیرد ضمن اینکه باید واقع‌بینانه بود و با استناد به مراجع غلمی ذکر گردند. با طرح انواع متغیر در سؤالات اختصاصی می‌بایست سؤالات متناسب با اهداف اختصاصی بیان شوند زیرا بایستی اهداف واقع‌بینانه و قابل‌سنجش و اندازه‌گیری بوده تا بتوان با بررسی پژوهش بودجه و تایم مورد احتیاج را پیش‌بینی کرد.

سؤالات پژوهش

برای موضوع پروپوزال کارشناسی ارشد برای هر یک از اهداف اختصاصی یا جزئی سؤالات متناسب مطرح نمود. مهم‌ترین نقش این سؤالات در جهت‌دهی خاص موردنظر دانشجو نمایان می‌شود ضمن اینکه مسیر اصلی و روند درست، روند تحقیق را در دل خود جای می‌دهد. وضوح و عدم داشتن ابهامات و تعداد مشخص و محدود سؤالات می‌بایست با اهداف تحقیق مطابقت داشته باشد. محقق برای شروع سؤال می‌تواند از کلمه “آیا” استفاده نکند و درعین‌حال در طراحی سؤال توان این را دارد که از یک مدل متغیر با بیان ارتباط چند متغیر استفاده نماید.

خواندن 👈:  نقد شناسی کتاب یا مقاله

فرضیات و حدسیات پژوهش

پاسخ فرضی و یا حدس و گمان بر اساس پیش‌بینی‌های منطبق بر علم و آگاهی‌ها و تجربیات روز پژوهشگر، فرضیه پژوهشی می‌باشد که وی با طرح سؤال قصد دستیابی به آن‌ها را دارد و ضمن اینکه تأیید یا رد آن در پایان پژوهش منوط به ارزیابی و مطالعه و انجام آزمایش‌های مختلف می‌باشد.

فرضیات منطبق با عنوان و هدف پژوهش در قالب جملات خبری به‌صورت شفاف، دقیق منطقی، واقع‌بینانه و کامل مطرح می‌گردند و به شکلی انتظارات پژوهشگر را از ارزیابی تحقیق را بیان می‌دارد.

هیچ اجباری بر تأیید حدس و گمان و فرضیات پژوهشگر نمی‌توان توسط وی اعمال شود زیرا در آخر پژوهش فرضیات پژوهشگر تأیید یا رد می‌شوند و هیچ تأثیری بر پژوهش ندارند.

شیوه پژوهش

در پروپوزال کارشناسی ارشد ضروری‌ترین بخش لازم توضیح شیوه پژوهش می‌باشد. در خصوص گردآوری دیتاها و آنالیز و تحلیل کمی و کیفی، ابزار مدل‌سازی، جامعه آماری، روش نمونه‌گیری و حجم نمونه و … اطلاعات شامل ابزار مورداستفاده جمع‌بندی می‌گردند.

با تشریح کامل و واضح مراحل روش تحقیق ضمن توجه به شکل تحقیق می‌بایست متفاوت عمل نمود.

با برگزیدن بهترین روش به کمک اساتید مشاور می‌توان از این روش بر اساس متغیرهای مختلفی مانند هدف، ماهیت و … بهره برد. پژوهش‌های مختلف شامل: بنیادی، کاربردی، توسعه‌ای، تاریخی، توصیفی، همبستگی، علی و معلولی، پیمایشی، تجربی و نیمه‌تجربی.

جمع‌بندی در نحوه نوشتن پروپوزال

ازجمله مهم‌ترین کارها در نوشتن پروپوزال پایان‌نامه کارشناسی ارشد، خلاصه‌نویسی مقاله است. نسخه خلاصه شده پروپوزال کارشناسی ارشد در این بخش کامل ذکر گردیده و در صورت مطالعه این قسمت می‌توان از توجه به کل آن صرف‌نظر نمود. اما کامل و دقیق و شفاف و جذاب بودن آن باعث کوتاه بودن و کلی‌گویی آن می‌تواند تلقی گردد.

لیست منبع و مأخذ در نحوه نوشتن پروپوزال

مستند بودن و اطلاعات ارزشمند و معتبر داخلی و خارجی استخراج شده می‌تواند بیانگر ارزش بار علمی یک پروپوزال کارشناسی ارشد باشد. منابع متنوع با تعداد کافی می‌تواند در این قسمت از پروپوزال می‌بایست نام منابع به شکل دقیق ذکر گردد.

می‌بایست پیش‌بینی زمان‌بندی لازم در مراحل پژوهش برای انجام و تحویل آن را در انتهای پروپوزال کارشناسی ارشد را نوشت و مشخص نمود.

برابر با شکل پژوهش می‌بایست برآورد و ارزیابی از هزینه‌های پژوهش را به تفکیک مراحل انجام‌دادن بیان نمود.

نگارش ۵ تا ۸ صفحه محتوای ارزشمند و دقیق و جذاب نرمال بوده اما دقت در عدم طولانی بودن نگارش پروپوزال در رغبت خواننده به مطالعه کار تأثیر کاملی دارد.

نوشتن پروپوزال پایان‌نامه

ظاهر و ماکت پژوهش دانشجو، نحوه نوشتن پروپوزال پایان‌نامه اصلی وی می‌باشد زیرا ساختار پروپوزال کارشناسی ارشد احتمالاً برحسب رشته تحصیلی قدری متفاوت است. باتوجه‌به ظاهر پژوهش کیفیت آن نمایانگر استعداد و تسلط دانشجو بر موضوع تحقیق می‌باشد و بشارت‌ دهنده این است که دانشجو یک پروپوزال ارزشمند و معتبر و علمی تهیه نموده است و می‌تواند

پیش‌زمینه ذهنی مثبتی در خصوص آن برای کمیته داوری پژوهش ایجاد کند و برای نوشتن آن نیاز است وقت کافی توسط دانشجو صرف گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *