تفاوت بین مجلات ISI و ISC

,
تفاوت بین 2 مجله ISI و ISC

تفاوت بین مجلات ISI و ISC

تولید علم در وهله نخست در مقاله علمی تجلی می یابد و ترویج آن از طريق نشریا علمی انجام می پذیرد. نشریات علمی نخستین منابعی هستند که پیشرفت های علمی را منعکس می سازند. (طالبی، ۱۳۷۸) انتشار نشریات علمی موجب تولید دانش و معرفت علمی می شود. لازمه تداوم این کار کرد، ارزیابی و سنجش عملکرد نشریات است. (سجادی و همکاران، ۱۳۸۹) تا چند سال اخیر نمایه سازی استنادی نشریات علمی تنها در موسس تامسون رويترز (آی. اس. آی) انجام می گرفت، سپس پایگاه اسکاپوس نیز نسبت به نمایه سازی استنادی نشریات اقدام کرد. در ایران اعتبار سنجی و اعتباربخشی نشریات علمی توسط کمیسیون نشریات معتبر در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام می گیرد و این روند همچنان ادامه دارد. برای رفع محدودیت های پایگاه موسسه تامسون رويترز به ویژه سوگیری نسبت به زبان انگلیسی، با تلاش دکتر جعفر مهراد رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری شیراز اقدامات اجرایی برای راه اندازی یک مرکز نمایه سازی استنادی برای جهان اسلام آغاز گردید.برای دانستن فرق بین دو مجلات ISI و ISI دانستن این موضوع برای دانشجویان فعالان عرصه علم ضروری است.مقاله ISI ، به مقالاتی که در مجلاتی چاپ شوند که خود آن مجلات باید در موسسه اطلاعات علمی ( تامسون رویترز ) ثبت شده باشند . یکی از معیار های ارزیابی علمی دانشگاه ها هم میزان ثبت وچاپ مقاله ISI میباشد.مقالات ISI خود بر دو نوع مجلات ایمپکت دار (JCR) که از معتبرترین مجلات میباشد.آنچه که دانشجویان و اساتید محترم دانشگاه و مراکز علمی می‌دانند این است که اهل علم باید برای توسعه جغرافیای علم و کاربرد آن در زندگی بشر تلاش کنند. ایران اسلامی امروز در جایگاهی قرار دارد که به جرات می‌توان اظهار کرد که در سال‌های آینده سهم قابل‌توجهی از تولید علم دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. کمااینکه در حال حاضر نمودار رشد علمی ایران به روایت سایت‌های آماری معتبر دنیا با شیب تندی در حال صعود است. البته آنچه که مهم‌تر است این است که ایران اسلامی با دانشمندان و عالمی خود در راستای اعتلای علمی مرزهای تولید علم را درنوردد و الا ارائه مقالات در این مراکز بهانه‌ای برای رسیدن به این قله است و درذات‌خود افتخاری ندارد. بلکه مرکز علم دنیا و جایگاه‌های علمی دنیا باید توسط ایران اسلامی باز تأسیس شود.

اعتبار مجلات بین المللی مختلف به ایندکس  و نمایه مجله بستگی دارد. بصورت کلی چهار موسسه معتبر  زیر وظیفه ایندکس مجلات رو برعهده گرفتند.

 • تامسون رویترز (Thomson Reuters) معرفی مجلات ISI

 • الزویر (Elsevier) معرف مجلات اسکوپوس(Scopus)

 • موسسه NCBI معرف مجلات پابمد و مدلاین در گروه پزشکی (Pubmed ,Medlin)

 • پایگاه استنادی جهان اسلام معرف ژورنال های ISC

تفاوت بین 2 مجله ISI و ISC

تفاوت بین ISI و ISC

برای سفارش انجام پروپوزال کلیک کنید و فرم را تکمیل کنید

“ISI” مخفف عبارت “مؤسسه اطلاعات علمی” Information  Institute for Scientific  است. بانک اطلاعاتISI  مرکزی ارسال ۱۹۶۰ به‌وسیله یوگن گرفیلد تأسیس شد. این مؤسسه بعداً توسط آقای “تامسون و هلت گیر” خریداری شد و درحال حاضر به‌عنوان مؤسسه اطلاعات علمی تامسون شناخته می‌شود. این مؤسسه قسمتی از شرکت بیلیون دلاری آقای تامسون است. به دلیل عبور از فیلترهای معتبر علمی، دارای اعتبار بالایی هستند و دانشمندان و محققان به‌آسانی و با اطمینان بالا می‌توانند از نتایج آنها در تحقیقات خود استفاده کنند.
همچنین چاپ مقاله در مجلات ISI و به‌اصطلاح داشتن مقاله ISI برای نویسنده مقاله اعتبار علمی بالایی را به دنبال خواهد داشت و نویسنده می‌تواند از این عنوان در رزومه کاری و تحصیلی خود استفاده کرده و مراتب علمی و شغلی بالایی را به دست آورد.
سنجش مقالات از نظر علمی دارای شاخص‌های معتبر دیگری است و نمی‌توان گفت درصورتی‌که مقاله‌ای در مجلات ISI به چاپ نرسیده باشد، دارای اعتبار کافی نیست. بااین‌وجود متأسفانه معیار سنجش مقالات ارائه شده توسط محققان در کشور ایران و توسط اکثر مؤسسات، ISI بودن مقاله است و مقالات دیگر از نظر آنان چندان اعتباری ندارد.
این پایگاه، اطلاعات کتاب‌شناختی مقالات را همراه با چکیده آنها و همچنین اطلاعات کتاب‌شناختی منابع مورداستفاده‌شان ارائه می‌کند.
پایگاه استنادی علوم کشورهای اسلامی (ISC)، نخستین نظام رتبه‌بندی استنادی در جمهوری اسلامی ایران است که توسط مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری شیراز تهیه شده است.
بانک اطلاعات ISI مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهم‌ترین مجلات علمی منتشره در دنیا به‌منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می‌باشد. شمار مجلات ISI ثابت نیست. یک مجله ممکن است در یک‌زمان٬ از مجلات ISI محسوب شود٬ اما به دلیل کاهش بار علمی٬ بعداً از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود. در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰۰ مجله٬ در لیست ISI قرار دارند. هرساله ۲۰۰۰ مجله جدید مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و حدود ده درصد آنها به لیست ISI اضافه می‌شوند.
بد نیست بدانید این مؤسسه هم‌اکنون به‌عنوان مؤسسه اطلاعات علمی تامسون شناخته می‌شود. هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISI یکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می‌گذارد.
و چاپ مقاله isi در ژورنال‌های علمی دارای امتیازات فراوانی برای شخص دارای مقاله می‌باشد. برخی از امتیازات داشتن مقاله isi خوب برای اشخاص عبارت‌اند از:
 • کسب دو نمره پایان‌نامه برای دانشجویان کارشناسی ارشد
 • تقویت رزومه علمی جهت مصاحبه دکتری
 • تقویت رزومه علمی جهت استخدام شغلی
 • تقویت رزومه علمی جهت پذیرش و اپلای دانشگاه‌های خارجی
 • ارتقای مرتبه و پایه اعضا هیئت‌علمی دانشگاه‌ها
 • ارتقا مرتبه شغلی برای بسیاری از مشاغل دولتی و خصوصی
 • پیش‌نیاز برای دفاع پایان‌نامه دکتری

۷ عوامل مورد ارزیابی عبارت‌اند از:

‏۱- رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ،
‏۲- کمیته علمی منتخب مجله، و ارزیابی اعضاء هیئت تحریریه
‏۳- تنوع بین‌المللی مقالات چاپ شده در آن،
‏۴- نشر به‌موقع مجله و جایگاه نشر آن می‌باشد.
‏۵- شاخص فاکتور اثر Impact Factor
‏۶- شاخص فوری Immediacy Index
‏۷- نیمه‌عمر استناد

لازم به ذکر است که هیچ‌یک از این عوامل به‌تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی‌گیرد بلکه با بررسی مجموع عوامل یک امتیاز کلی داده خواهد شد. از جمله مواردی که در ارزیابی مجله موردتوجه قرار دارد این است که عنوان مقالات، چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد همچنین توصیه می‌شود که منابع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند. اگرچه اطلاعات علمی مهم به‌تمامی زبان‌ها به چاپ می‌رسد اما موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشد تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار گیرد زیرا ارزیابی‌کنندگان مجلات علمی در ISI نمی‌توانند عناوین و منابع به‌کاررفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام‌آشنای علمی از جمله عمده‌ترین موارد موردتوجه ارزیابی‌کنندگان می‌باشد که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است. ه صورت عامیانه و متداول مقالاتی که در پایگاه تامسون رویترز نمایه می‌شوند به مقالات ISI  شهرت یافته‌اند، WOS  دو نوع مجله دارد که یکی دارای ایمپکت فاکتور بوده و دیگری بدون ایمپکت فاکتور هستند، به مجلاتی از WOS  که دارای ایمپکت فاکتور هستند مجلات JCR گفته می‌شود و به مجلات بدون ایمپکت فاکتور، مجلات ISI Listed گویند. سالانه مجلات ISI مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و بعضاً از ISI خارج می‌شوند و گاهی ایمپکت می‌گیرند.

خواندن 👈:  عامل‌های اصلی موفقیت دانشجو چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *